نمونه سوالات اختبار دفتریاری

 

 

 

ضمن تبریک به همکاران دفتریارنمونه سوالات دفتریاری درسنوات قبل برای استفاده از دفتریاران ارائه می گردد 

 

وجوهی که در دفترخانه اخذ می شود را ذکر کنید ؟ ارکان اجاره را نام ببرید ؟ به چه اسنادی حق الثبت تعلق میگیرد ؟ نگاه به نامحرم در احراز هویت چه حکمی دارد ؟ حق الثبت گواهی امضاء چقدر می باشد؟ شرایط صحت معامله را نام ببرید ؟ادله اثبات دعوی را نام ببرید ؟ آثار ثبت اسناد را ذکر کنید ؟ اگر بعد از امضاء سند توسط طرفین و سردفتر و دفتریار متوجه اشتباهی در سند شدیم چه باید کرد ؟آیا نسبت به وجه التزام و وجه الضمان حق الثبت تعلق میگیرد(مالی یا غیر مالی)؟برای تنظیم اقرار نامه زوجیت سن زن و مرد چند سال باید باشد؟تعریف سند رسمی را بیان کنید ؟شهادت چه کسانی مورد قبول نیست ؟تعریف بقایای ثبتی ؟فرق اقاله و فسخ را بیان کنید؟مجازات انتطامی سردفتر را بطور خلاصه بیان کنید؟تعریف سند مالی ؟تعریف سند غیرمالی ؟حق الثبت اسناد مالی بر چه اساسی تعیین می شود ؟تعریف سند عادی؟در چه مواردی میتوان دفتر را از دفترخانه خارج کرد؟انواع دفاتر را نام ببرید؟تعریف عقد وقف ؟آیا می توان سرقفلی را وقف کرد؟اگر شخص افغانی جهت تنظیم سند مراجعه نماید با چه مدارکی سند تنظیم میکنید؟تعریف حق شفعه؟وظایف سردفتر؟وظایف دفتریار؟طبقات ارث را نام ببرید؟تعریف شورای عالی ثبت و هیات نظارت ؟ تعریف عقد صلح ؟تعریف عقد بیع ؟تعریف عقد لازم و جایز؟فسخ وکالت به چه صورت است ؟عزل وکیل به چه صورت است؟تعریف سند معارض؟تعریف سند رسمی؟تعریف سند لازم الاجراء؟تبصره ذیل سند ؟انواع خیارات و تعریف آنها ؟تعریف احراز هویت ؟فرق بین اجاره و بیع ؟تعریف حق انتفاع ؟ و اگه یه خانم و آقا بیان دفترخونه و بگن که ما 18 سال داریم و میخوایم اقرارنامه زوجیت تنظیم کنیم شما چیکار میکنید؟ - حق الثبت اقرارنامه ازدواج رو به چه صورت محاسبه و دریافت میکنید؟ - حق الثبت اقرارنامه ای که توش یه مبلغ مشخص به عنوان بدهی بیان بشه رو چطور حساب میکنید؟ - تفکیک به چه صورت است و اون رو تعریف کنید و فرق اون با افراز چی هستش؟ - شما چطوری احراز هویت میکنید؟ - احراز هویت یعنی چی؟ - اگر شناسنامه با کارت ملی فرق میکرد بطور مثال از روی عکس شناسنامه نشه فرد رو احراز هویت کرد شما چیکار میکنید؟ - شروط عقد

احکام :روخوانی قرآن .شکیات نماز - موارد سجده سهو - مبطلات روزه - نمازهای واجب - خمس - نماز مسافر - تیمم - فرق نماز آیات و میت - نمازهای واجب -ارکان نماز - واجبات نماز -نجاسات -خواندن حمد ، تشهد ،سلام ، تسبیحات اربعه و ..

احکام شامل : مطهرات بویژه استحاله ( مثل اینکه چوب بسوزد و خاکستر شود ) ، نجاسات ، تشهد ، سلام ، اصول دین ( توحید  نبوت  معاد  عدل  امامت ) فروع دین ( نماز  روزه  امر به معروف و نهی از منکر ، تولی و تبری ، حج ، خمس ( شامل : تجارت  مال حلال مخلوط به حرام  غنیمت  مروارید  گنج  معدن  زمینی که از کافر ذمی خریداری شود ) ، زکات ( شامل : گندم  خرما  جو  کشمش  طلا  نقره  شتر  گاو  گوسفند ) ، سوره قدر و ناس و سایر سورهای کوتاه از حفظ ( قبلا" می گفتند قران باز کن و دو خط بخون که باید حواستون باشه که بدون وضو دست به خط قران نزنید از سوالاتی که قبل ترها در اختبار مطرح می شد : نمازهای نافله ( مستحب ) مخصوصا" نافله شب و نماز غفیله  تیمم  نمازها و غسلهای واجب و مستحب و انواع آن  اذان و اقامه  سوره هایی که سجده واجب دارند ( آیه 37 سوره فصّلت  آیه 15 سوره سجده  آیه آخر سوره النجم  آیه آخر سوره علق و ان یکاد آخر سوره قلم )  احکام و مبطلات نماز و روزه و وضو  طریقه وضو گرفتن  نماز آیات ( 2 رکعت است در رکعت اول بعد از نیت و تکبیر " حمد و سوره و رکوع " 5 بار بعد دو سجده و رکعت دوم مثل رکعت اول و تشهد و سلام خوانده می شود )  نماز عید فطر و قربان ( 2 رکعت است در رکعت اول بعد از حمد و سوره " تکبیر و قنوت " 5 بار بعد رکوع و سجده و رکعت دوم بعد از حمد و سوره " تکبیر و قنوت " 4 بار بعد رکوع و سجده و تشهد و سلام )  نماز جمعه ( 2 رکعت است در رکعت اول پس از حمد سوره جمعه قبل از رکوع قنوت و در رکعت دوم بعد از حمد ، سوره منافقون بعد از رکوع قنوت و تشهد و سلام و حداقل با 5 نفر برگزار می شود و واجب تخییری است ) ، واجبات نماز (نیت قیام  تکبیرة الاحرام  رکوع  سجود  قرائت  ذکر  تشهد  سلام ترتیب - موالات یعنی پی در پی خواندن اجزای نماز ) ، فرق بین ارکان نماز " نیت  قیام  تکبیرة الاحرام  رکوع  سجود " و غیرارکان (قرائت  ذکر  تشهد  سلام  ترتیب  موالات ) این است اگر انسان ارکان نماز را به جا نیاوردو یا اضافه کند حال اینکه عمدا" یا اشتباها" باشد نماز باطل است ولی غیرارکان نماز را باطل نمی کند ، نماز وحشت ( 2 رکعت است در رکعت اول بعد از حمد آیه الکرسی و در رکعت دوم بعد از حمد 10 مرتبه اناانزلناه بعد سلام و صلوات وابعث ثوابها الی قبر ... که شب اول قبر خوانده می شود ) ، تسبیحات حضرت زهرا (34 بار الله اکبر  33 بار الحمدالله  33 بار سبحان الله )

 

با تشکر ویژه از همکارگرامی جناب سلیمی عزیز 

 

/ 0 نظر / 1185 بازدید