طرح جامع کاداستردرصحن علنی مجلس

 
 

 

 

طرح جامع کاداستر که از شورای نگهبان برگشت شده و مدتی است جهت رفع ایرادات شورای نگهبان در کمیسیون مربوطه تحت بررسی بود برای تصویب تغییرات  انجام شده در برنامه این  هفته صحن علنی مجلس قرار گرفته است.

بنظر میرسد ایرادات مورد نظر شورای نگهبان رفع شده و فرایند قانونی تصویب آن در روزهای آتی تکمیل شده و اجرایی گردد.

قانون مذکور متضمن ماده ای است که بموجب آن شیوه سنتی ثبت اسناد در دفتر منسوخ میگردد.

 

استفاده از اسکن اثر انگشت اقدامی شایسته در جهت کاهش تخلفات و ارتقاء امنیت تهیه و تنظیم سند رسمیاست. اثر انگشت هر انسانی نشانگری منحصر به فرد برای او محسوب می شود، و این امر حتی برای دو قلوهای یکسان نیز صدق می کند.  

اما مطالعه مقالات مختلف در این زمینه از جمله روشهای مورد استفاده در دستگاهای اسکنر اثر انگشت رعایت برخی الزامات در این  حوزه را گوشزد می نماید.

اثر انگشت انسان یکی از عجایب خلقت است. اگر بخواهیم به زبان امنیت اطلاعات بگوییم، هر انسانی که متولد می شود همراه خود یک کارت شناسایی همیشه قابل دسترس در اختیار دارد. همه ما روی انگشتان خود یک طراحی منحصر به فرد داریم، که به تنهایی و به معنای واقعی کلمه معرف هویت شما است و در نوک انگشتان تان جای گرفته، پس همیشه همراهتان است.

روش های اسکن اثر انگشت به شرح زیر است 

1) سنسور نوری (اپتیکال optical) 

2) سنسور خازنی (capacitance) 

3) سنسور حساس به فشار

4) سنسور امواج مافوق صوت

  • جعل کردن صفات فیزیکی که منحصر به هر شخص می باشند، بسیار سخت تر از جعل کارت شناسایی است.
  • شما هرگز قادر نخواهید بود یک الگوی اثر انگشت را مانند یک رمزعبور حدس بزنید. 
  •  شما نمی توانید اثر انگشت، عنبیه یا صدای خود را مانند کارت شناسایی جا گذاشته یا گم کنید.  
  • شما نمی توانید همانند فراموش کردن رمزعبور، اثرانگشت خود را فراموش کنید!

اما به همان اندازه که این روش موثر و ایمن است، به طور حتم مصون از خطا نیست و ناگزیر معایب عمده ای نیز بر این سیستم وارد است. اسکنر نوری همیشه نمی تواند بین یک عکس از اثر انگشت و اثر انگشت حقیقی تمایز قائل شود و اسکنر خازنی را گاهی اوقات می توان با قالبی ساخته شده از انگشت فرد مجاز فریب داد. همچنین اگر کسی به اثر انگشت ثبت شده کاربر مجاز دسترسی یابد، می تواند اسکنر را فریب دهد. در بدترین شرایط، فرد جانی حتی می تواند انگشت کاربر مجاز را قطع کرده و با استفاده از آن به سادگی از حصار امنیتی گذر کند. البته بعضی از اسکنرها دارای سنسورهای اضافی ضربان و حرارت هستند تا زنده بودن انگشت را با آن تایید کنند.

نتیجه گیری: 

با توجه به مسائل مطرح شده در نظر گرفتن چند مورد می تواند امنیت کار را بالاتر برده و ضریب اطمینان کار انجام شده را بهبود بخشد.

1- دستگاه اسکنر اثر انگشت مورد استفاده در دفاتر بایستی با سنسور ضد خش و ضد خرابکاری و جعل با بهترین طراحی و با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی باشد. 

2-اسکنر به کار رفته بایستی از روشهای بیومتریک همچون حرارت انگشت ، بار الکتریکی بدن یا ضربان و ... جهت تشخیص زنده بودن فرد استفاده نماید. 

3- اگر امکان تطبیق اثر انگشت متعاملین با دیتابیس اثر انگشت افراد در ثبت احوال مهیا شود ضریب اطمینان کار جهت کاهش هر نوع تخلف به طور چشمگیری افزایش یافته و امکان تخلف در این حوزه را می تواند به صفر برساند.  

البته مشکلات نادری از قبیل قطع شدن انگشت فرد در طی سالیان می تواند برای شخص معامل مشکلاتی را به وجود بیاورد که بایستی راهکاری برای این قبیل مشکلات نیز پیش بینی شود. 

نقل از وبلاگ وزین دفترخانه 182تبریز جناب آقای ابوالقاسم زاد ه

/ 1 نظر / 18 بازدید
فرود رفعتی کانون کرمان

پیشنهاد اختصاص 10%سهم کانون در روز4دی برای هزینه های 6دی بنام خدا باتوجه به اینکه برپائی پربارتر و هرچه باشکوه تر روز 6دی مستلزم پرداخت هزینه هایی می باشد و به گفته قدیمیها" بی مایه فطیره !"بنابر این پیشنهاد می گردد10%حق التحریر سهم کانون در روز پنجشنبه 4 دی در اختیار دفترخانه ها قرار گیرد تادفاتر اسنادرسمی هر شهرستان و استان ،بنا به سلیقه و صلاحدید خود آنرا صرف اقدامات نمادین و برگزاری مراسم ویژه نمایند. چون نخست آنکه روز پنجشنبه روزی نیمه تعطیل است و معمولا سند قابل توجهی در این روز تنظیم نمی شود و عدم دریافت 10% در یک روز نیمه تعطیل با توجه به دست آوردهای آن برای کانون سردفتران مشکل ساز نمی باشد.دوم آنکه تنها باهزینه کردن 10 %یک روز نیمه تعطیل ،مردم به قابلیتها و توانائیهای دفاتر اسناد رسمی پی برده و و با مراجعه بیشتر در روزهای بعدی، 10% هزینه شده دوباره به صندوق کانون بر میگردد.سوم آنکه شائبه اینکه بعضی از همکاران شهرستانی می گویند کانون سردفتران فقط در هزینه کردن اندوخته کانون در تهران دست و دل بازی می کند و به شهرستانها بی ت