گزارش پنچم وتصاویر همایش هشتم توسط جناب جمشیدی اختصاصی ازحکیم فردوسی

 

 

 

 

نمیرم از این پس که من زنده ام

که تخم سخـــن را پـــــراکنده ام

 

همایش هشتم به واسطه ی تلاش بی وقفه و ذوق و سلیقه ی میزبان در مشهد ، از ویژگی های خاصی برخوردار بود که نوشتن درباره ی آنها ،وقت و مجال فراوان می طلبد. از جمله ی آنها تور زیارت حرم حضرت ثامن الحجج ، امام رضا (ع) بود که با برنامه ریزی آقای سید رسول رسولی – سردفتر اسناد رسمی 59 مشهد – هرشب از ساعت 24 تا 2 بامداد ، دو دستگاه اتوبوس مدرن ، مدعوین همایش را به زیارت می برد .

 

 

برنامه ی بعد از ظهر روز اول همایش ، پس از پایان مراسم افتتاحیه و صرف ناهار ، بازدید از آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در منطقه طوس بود . اتوبوس ها از راه رسیدند . میزبان تدارک کامل دیده بود . میوه ها در ظرف های یکبار مصرف و آب آشامیدنی خنک در بطری ها مهیا شده بود . فردای آن روز "روز بزرگداشت فردوسی" بود . دوتار نوازی و نقالی از جاذبه های جنبی این بازدید بود . در ورودی آرامگاه ، پیرمردی با دوتار کهنه ی خود ، نغمه های خراسانی می نواخت . پنجه اش گرم و صدای سازش شنیدنی بود .

 

 

وارد محوطه که شدیم ، نقالی با کت و شلوار ! منتظر ما بود . داستان هفت خان رستم را برایمان نقل کرد و با شور و هیجان و با استفاده از تابلوهای سنگی که اطراف مقبره فردوسی روی دیوارها نصب شده اند ، مهمانان را سرگرم کرد.

 

 

گوشی های تلفن همراه و تبلت ها به ثبت لحظات مشغول بودند و بازار عکس های یادگاری گرم بود .

در پایان مراسم ، اتوبوس ها ما را به هتل توریست طوس بازگرداندند .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

تاریخ ساخت مقبره فردوسی ، فراز و نشیب های فراوان داشته است که توصیه می کنم شرح کامل آن را در آدرس زیر مطالعه فرمایید :

 

/ 0 نظر / 19 بازدید