آیا وبلاگ نویسی درحوزه دفاتر اسنادرسمی تبلیغ محسوب میشود ؟

اخیرا  در برخی  از وبلاگها  و سایتها  مشاهده شده است  که داشتن  وبلاگ  و وبلاگ نویسی  از عناصر  تبلیغ  قلمداد  شده  است  و برای احدازهمکاران کیفر  خواست  صادر گردید

 قبلا  از ورود  به بحث  اصلی  لازم دیدم   معنی و مفهوم  تبلیغ  را بررسی کنم  .تبلیغ یعنی  رساندن  یک فکر  و نظر  است  و به عبارتی  رساندن  یک پیام و  رسانیدن  یک شی  خارجی  و عینی نیز تعریف شده است  .

در مفهوم  نیز تبلیغ عبارت است از : رساندن  پیام به دیگری  از طریق برقراری ارتباط  به منظور ایجاد دگرگونی  و بینش  و رفتار او  لذا تبلیغ  بر سه عنصر اصلی  شامل پیام دهنده  -پیام گیرنده  -محتوای پیام استوار است .

چنانچه در فرض حاضر و مورد نظر محتوای پیام   عایدی و یا منفعتی برای پیام دهنده داشته باشد به طور محتمل  می توان این نوع از تبلیغ را مشمول  مصادیق  ماده 15 قانون دفاتر و بند4  مجموعه بخشنامه های ثبتی  دانست  اما آیا وبلاگ نویسی با اوصاف فوق تبلیغ قلمداد می گردد ؟به عنوان مثال  سر دفتر بر اساس  داشته های علمی و حقوقی  کتابی را منتشر می کند و یا  مقاله علمی را در اختیار مطبوعات و یا پایگاه علمی و دانشگاهی قرار می دهد  آیا  عمل وی تبلیغ محسوب می گردد ؟  قطعا  همگان  واقفند  این عمل  تالیف  است نه تبلیغ ، لذا  داشتن  وبلاگ – سایت برای  همکاران نوعی اطلاع رسانی ( پیام دهنده ) و بخش اعظم ان همکاران سر دفتر و دفتریاران  ( پیام گیرنده ) هستند  و محتوای ان نیز یا بار علمی دارند یا رسانیدن خبر می باشد  و یا پرسش و پاسخ های مبتلا به  که  محتوای ان نیز منفعتی  برای سر دفتر  (پیام دهنده )  ندارد و در اصل ارائه پیام و داشتن وبلاگ  نیز نوعی تالیف است .

 چه بسا صاحبان وبلاگ  در طول زمان  بحث سامانه ثبت آنی ، آموزش گواهی امضای  الکترونیکی (توکن ) و ارسال خلاصه معاملات و حتی ارسال معاملات فصلی و ارزش افزوده  و قطعی دستگاه پوز  و سایر امورات مرتبط با آن  صرفا  اطلاع رسانی و آموزش (یا همان زکات علم ) را انجام داده اند  و هیچ منفعتی برایشان نداشته چنانچه نبوده اند  همکاران وبلاگ نویس ممکن بود ثبت آنی با چالش جدی  و مشکلات فراوانی روبرو می شد .و همکاران وبلاگ نویس  سهم بسزا در این امر خطیر داشتند که جای تقدیر  و تشکر رادارد .

 

آنچه راجع به مصادیق مجرمانه در فضای مجازی و یا مطالبی در سایتها  و وبلاگها  عنوان می شود  چنانچه مغایر با قانون  و مغایر با شئو نات باشد  قطعا طبق قانون تجارت الکترونیکی  و یا قانون جرایم  رایانه ای  و سایر  قوانین مرتبط با آن باید رسیدگی شود نه یک امر سلیقه ای  که ممکن است تبعاتی برای  یک سیستم اداری داشته باشد .

هر چند امروز بسیاری از وبلاگ ها بار علمی قوی دارند  که مورد استفاده بسیاری  از حقوقدانان و اساتید دانشگاه و سایر همکاران قرار می گیرد و سوالاتی که در وبلاگ ها مطرح می شود  با گستردگی فراوان  باعث شده است  هر روز پاسخ به سوالاتی که  ممکن بود چند هفته به درازا بکشد ظرف چند دقیقه  پاسخ ان  توسط صاحب نظران داده میشود .و اتفاقا  بسیاری از موضوعات مرتبط  با دستگاه های قضایی و ادارات  ثبت و دارایی و غیره  در همین وبلاگها مطرح و حل و فصل  می شود .

لذا جا دارد  کانون محترم سردفتران و دفتریاران مرکز به طور جدی این مهم را پیگیری نموده و با مسئو لین محترم سازمان ثبت به نحوی از انحا ء قضیه را فیصله  دهند تا تنها مرجع مستقل اطلاع رسانی در حوزه  دفاتر اسناد رسمی  در عرصه مجازی  که همین وبلاگ همکاران می باشد خدای ناکرده به چالش کشیده نشود . هر چند سایت  سازمان ثبت و سایت کانون  هر روز مورد استفاده همه همکاران قرار می گیرد  و بارها شاهد هستیم اطلاعات مربوط به دفاتر و موضوعات مهم  در سایتهای یاد شده درج گردید توسط همکاران نیز در وبلاگ  نمایش داده می شود و تاکید به اجرای مفاد اعلامی از سوی ثبت و کانون می گردد.

ازشورای محترم سیاستگذاری  عرصه مجازی دفاتر اسناد رسمی (پارس وندار ) نیز تقاضای عاجزانه دارد موضوع را به صورت مکتوب پیگیری و حل و فصل نماید .

/ 1 نظر / 32 بازدید
سند نويس

كساني از نقد مي‌ترسند كه آلوده باشند والا نقد سيستم ثبت آني و يا دستگاه پوز و ساماندهي آن ،، أيا به اصلاح معضلات اين دو سيستم كمك نكرد ؟ ما وبلاگ نداريم ولي از همه شما و آقاي جمشيدي و صادقيان و لندراني و بسياري از كساني كه كنارمان هستند ممنونيم