برخورد مغرضانه با برخی وبلاگ نویسان حوزه دفاتراسنادرسمی

نقل از پارس وندار

زمانی که در شهریور ماه سال 1392 سامانه ثبت آنی آغاز به کار کرد و به واقع برای مدت زمانی غالب دفاتر اسناد رسمی به صورت کامل امکان تنظیم اسناد را نداشتند و سازمان ثبت هم به این موضوع آگاه بود و به سرعت در پی رفع نواقص موجود بود، برخوردهای متفاوتی را در سطوح مختلف نسبت به همکاران منتقد به آن وضع شاهد بودیم. موضوع هم بسیار ساده بود. دفاتر اسناد رسمی امکان تنظیم اسناد را نداشتند و در مقابل هم این نگاه وجود داشت که دفاتر اسناد رسمی سیاه نمایی می کنند و چنین ادعایی صحت ندارد و سامانه ثبت آنی به صورت منظم فعالیت می کند.

در حالی که حتی بسیاری از کارکنان و بازرسین محترم مجموعه ثبت اسناد و املاک کشور، با سامانه ثبت آنی آشنایی چندانی نداشتند، برخی وبلاگها و سایتهای دفاتر اسناد رسمی پیشگام آموزش و مرجع حل مشکلات همکاران در خصوص سامانه ثبت آنی شدند. کاری که در تما کشور وظیفه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بود. برخی وبلاگهای فعال در این حوزه  در روز بیش از 1000 مراجعه کننده داشتند و این نشان از ضعف آموزش و مشکلات متعدد سامانه ثبت آنی داشت، که البته با تلاش فراوان همکاران انفورماتیک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور امروز بسیاری از آنها مرتفع گردیده است و جایی برای بحث نگذاشته است.

در این میان برخورد برخی مدیران سازمان ثبت و مدیران کل استانها با این مسایل بسیار متفاوت بود.  آن چه را که شخصا در تهران شاهد بودم، آن بود که مدیر کل پرتلاش ثبت استان تهران، به دور از هیچ گونه غرض ورزی و در کمال احترام در برخی جمعهای سردفتری معترض حاضر و با غیر قابل برگشت خواندن طرح ثبت آنی و قبول مشکلات پیش روی، صبر و تلاش همکاران را در راستای رفع مشکلات سامانه خواستار می شد. برخوردی که شاید به پیشگیری از بروز بسیاری از مسایل کمک کرد و نشان داد که ایشان مدیری شایسته است. در تهران هم مانند بسیاری از استانها، دستور بازرسی تعدادی از دفاتر معترض به این طرح صادر شد اما مدیر کل محترم شخصا بر آنها نظارت داشته تا مبادا در همین اثناء به کسی اجحاف شود. هر چند در همین میان برخی افراد با همکاران ما برخورد نامناسبی داشتند، اما این رفتار ناشایست به هیچ عنوان به عنوان سیاست اداری از سوی مدیر کل ابلاغ نشده بود.

در همین زمان، از برخی استانهای دیگر اخبار بسیار متفاوتی به گوش می رسید که اکنون زمان پرداختن به آنها نیست. فقط به ذکر این نکته بسنده کنم که برخی از همکاران ما نه تنها زیر بار مشکلات آن دوران سامانه ثیت آنی نرفتند، بلکه معتقد بودند دفاتر اسناد رسمی واقعیت را نمی گویند و باید با آنها برخورد کرد.

از همان زمان موضوع برخورد با برخی وبلاگ نویسان منتقد شروعی تازه یافت که البته معتقدیم این گونه برخوردها با برخی وبلاگ نویسان، سیاست سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیست.

وبلاگ نویسان حوزه دفاتر اسناد رسمی هر زمان که لازم بوده است یار و همراه سازمان ثبت اسناد و املاک کشور بوده اند و حتی وظایف ذاتی این سازمان را عهده دار شدند که نمونه بارز آن فعالیت موثر در آموزش و رفع اشکالات ثبت آنی بود. هر زمان هم که لازم بوده است انتقاداتی را به مجموعه وارد داشته اند، بدان جهت که معتقد هستند انتقاد هم حق است و حق تکلیف. اگر قرار باشد کسی انتقادی نکند و همه صرفا دعاگو باشند، گره ای از مشکلات باز خواهد شد؟

در حالی که فضای کشور به سمتی می رود که حتی رهبری معظم انقلاب اسلامی ایران از انتقاد سازنده استقبال می کنند و آن را عامل پیشرفت کشور می دانند، چگونه است که برخی نگاهها کوچکترین انتقاد و لو به حق را نمی پذیرند؟

سال گذشته یکی از دفاتر اسناد رسمی وبلاگ نویس، مقاله ای را در طرح و بیان اشکالات سامانه ثبت آنی در وبلاگ خود نگارش نمود. دادگاه انتظامی سردفتران و دفترایران در رای دادگاه با اشاره به این که ادبیات مقاله خلاف شئونات سردفتری است و علیرغم عذرخواهی نامبرده در دادگاه انتظامی، نویسنده مقاله را به مجازات انتظامی محکوم کرد.

اخیرا نیز مجددا برای نامبرده کیفرخواست صادر شده است. ایشان در هفته ای که به دلیل قطع کامل دستگاه کارتخوان دفاتر اسناد رسمی با مشکلاتی همراه بودند، مطلبی را در وبلاگ خود درج نموده است که این بار نیز یکی از تخلفات نامبرده درج همین مطالب قید گردیده است. اما ادامه متن کیفرخواست محرز می گرداند که این کیفرخواست با توجه به حساسیت به شخص ایشان صادر شده است نه تخلفات انتسابی.

همکار وبلاگ نویس از کانون مربوطه شماره حساب درآمد استعلام ثبت را اخذ نموده و آن را اطلاع رسانی نموده است. در متن کیفرخواست علاوه براعلام این نکته که شماره مربوطه اشتباه است، اعلام این گونه شماره حسابها را خارج از وظیفه ذاتی سردفتر!!!!!!! تشخیص داده اند و اطلاع رسانی در این خصوص را از وظایف ادارات کل و کانون سردفتران دانسته اند و از همه عجیب تر آن که تمام این اقدامات در راستای نوعی تبلیغ محسوب شده!!!!! و تقاضای صدور حکم مجازات انتظامی برای نامبرده شده است.

معتقدیم ورود ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در این خصوص بسیار لازم است. چرا که معتقدیم این گونه برخوردها سیاست سازمان نمی تواند باشد و حتما مواضعی شخصی است.

به راستی آیا در کشوری که رهبری معظم آن انتقاد را ضروری می دانند، انتقاد از سامانه ثبت آنی و یا دستگاه کارتخوان خلاف شان سردفتری محسوب می شود؟ برفرض شماره یک حساب به اشتباه درج شده است. این عمل تخلف است؟ زمانی که سامانه ثبت آنی با مشکلات جدی مواجه بود، به حق همه از همکاری و تعامل و کمک برای رفع مشکلات آن سخن به میان می آوردند، اما اکنون اعلام یک شماره حساب خارج از وظایف ذاتی سردفتر است؟؟ تفسیر ما از قوانین و بخشنامه ها این چنین شده است که حتی داشتن وبلاگ هم تبلیغ است؟ وبلاگ یک دفتر اسناد رسمی چه عایدی برای صاحب آن دارد که تبلیغ محسوب شود؟؟ دامنه شئون سردفتری آن قدر گسترده قابل تفسیر است که حتی می تواند سلایق شخصی افراد را به سردفتران و دفتریاران تحمیل نماید. حیثیت اداری و پرونده کاری افراد را صرفا باید به بهانه تفاسیر شخصی برخی افراد از بخشنامه های صادره، باید خراب کرد؟ در راه رسیدن به عضویت اتحادیه جهانی سردفتران، این گونه اقدامات چگونه ارزیابی خواهد شد؟

در فضای عمومی کشور شاهد هستیم که رییس محترم جمهور، رییس محترم مجلس و حتی ریاست محترم قوه قضاییه مورد انتقاد قرار می گیرند. آیا سامانه ثبت آنی دارای قداست شده است و اساسا قداست سامانه ثبت آمانی و دستگاه کارتخوان و امثالهم در کشور ما از نگاه برخی از همکاران ارجح بر روسای قوای سه گانه است؟ آیا به راستی و عملا انتقاد در این مجموعه از نگاه برخی همکاران ممنوع است و حتی مستوجب مجازات؟

کانون سردفتران و دفتریاران موظف به دفاع از منافع معنوی یکایک اعضاء خود از طریق انتقال صریح مشکلات و پیگیری آنها از ریاست محترم سازمان ثبت اسناد و املاک کشور است. یقین داریم که این گونه برخوردها وصدور احکام صادره خلاف عدالت است و مانع همکاریهای صمیمانه و صادقانه اعضاء این خانواده با یکدیگر می شود.

/ 1 نظر / 22 بازدید
کریمی

واقعا متاسفم . وقتی یک همکار برای بیان واقعیات مورد بی مهری مسئولین ثبت قرار می گیرد ، پس وظیفه کانون چه می باشد . آیا نباید از همکاران دفاع حرفه ای بعمل آید . اینجاست که ضرورت تشکیل کمیسیون معاضدت قضائی از همکاران احساس می گردد .