بزرگ داشت پدرعلم حقوق پرفسورکاتوزیان

ازکجا آمده ام ------------- آمدنم بهر چه بود ؟

امروز پاسداشت ویا به عبارتی بزرگداشت پدرعلم حقوق مدون ایران دکتر نا صر کاتوزیان می باشد دریازدهم شهریور 1393خبری که جامعه حقوقی وفرهیختگان حقوق را دربهت عظیمی فروبرد لذا خبردرگذشت بزرگ خاندان علم حقوق که تمامی قضات و سران دفاتراسنادرسمی و وکلا و کارشناسان حقوق وحتی سال اول دانشکده حقوق نیز با نام ونوشتها وکتابهای او آشنائی دارند همه راحیرت زده کرد

این روز را همیشه گرامی میداریم وبه یاد وخاطرات ونوشتها وکتابهای استادوبه روح بلند وملکوتی وی فاتحه وصلوات می فرستیم 

دل نوشته ذیل به یاد استادبازنشر می گردد 

چقدر سخت است در نیمه پایانی کلاس فاخرترین رشته درسی یعنی حقوق ، ناگهان به بیرون پرتاب شوی و درس ات نیمه کاره بماند وتو تا آخر عمر حسرت بخوری وبه آتشی بسوزی که آن را التیامی نیست .

درس را با « مقدمه عمومی علم حقوق » آغاز کردم و بعد از اشخاص و محجورین « اموال و مالکیت » را خواندم برای آن که بتوانم «قواعد عمومی قراردادها» را بهتر درک کنم «ایقاع» ،«وقایع حقوقی» و «اعمال حقوقی» را مطالعه کردم .

دوره «عقود معین» را که بخواهی بگذرانی باید در میانه راه «الزامات خارج از قرداد و مسئولیت مدنی» را بخوانی همان گونه که لازم است «حقوق خانواده» را بخوانی . البته باز بهتر بلکه لازم است برای یادگیری بیشتر «درسهایی از عقود معین» را خوانده باشی .

بعد از آن احساس خوبی داری . ذهن ات کمی شاکله حقوقی یافته . گرچه شاید به غلط ولی احساس می کنی درکی داری و فهمی . گاهی می توانی پرسشی مطرح کنی و بدانی کجای کارت می لنگد . پس می توانی برای تکمیل مطالعات قبلی «نظریه تعهدات» را بخوانی و«کلیات حقوق» را و همچنین با خواندن «مبانی حقوق عمومی» دایره داشته هایت را زیاد کنی و ببینی مبانی این رشته حقوقی چگونه شکل می گیرد.

راستی استاد در مقدمه درس اش فرموده :«هنگام نوشتن کتاب ، حال خود را همانند بازیکنی می دیدم که در محل معتاد خود توپ نمی زند ، ولی با استفاده از تمام توان و تجربۀ خود می کوشد تا راه رسیدن به دروازه عدالت را برای دیگران بگشاید ؛ ... » تمام توان ام را جمع می کنم تا جسارت بیابم و عرض کنم استاد شما آن مربی و راهنمایی هستی که بازوبند کاپیتانی را هم به بازو بسته و در میانه میدان تیم را به سمت پیروزی رهبری می کند .

دوره حقوق خصوصی را با خواندن «درس هایی ازشفعه ، وصیت و ارث» و«وصیت در حقوق مدنی ایران» می توانی به پایان برسانی و چقدر شیرین است که اینقدر استاد را درک کنی . این همه بیاموزی . یادت نرود تواضع را هم بیاموزی . خدمت را و سربازی عدالت را . آن گونه که خودش بارها فرموده .

اکنون دیگر دوره پژوهش است و تکمیل مطالعات و خوشه چینی از تجربیات استاد . پس می توانی«ازحقوق انتقالی» شروع کنی تا به «اعتبار امر قضاوت شده» برسی . «اثبات و دلیل اثبات» تو را به  «مسئولیت ناشی ازعیب تولید» و «مسئولیت ناشی از حوادث رانندگی» می رساند . «توجیه ونقد رویه قضایی» را می توانی مقدمه ای بر یادگیری آراء استاد در «عدالت قضایی» قرار دهی و همین گونه در دریای علم و تجربه غواصی کنی و بیاموزی و بیاموزی و بیاموزی و لذت ببری و قدرشناس باشی .

اکنون می توانم بر خود ببالم . کمی بزرگ شده ام . می توانم راه بروم . می توانم به مدد استاد در وادی حقوق گام بردارم پس با دانستن «فلسفه حقوق» تلاش می کنم «گامی به سوی عدالت» بردارم . همانی که استاد بر آن توصیه می کرد .

علاقه ام را در شناخت استاد با تمرین «آزادی اندیشه و بیان» و «حکومت قانونی و جامعه مدنی» نشان خواهم داد و اکنون که می توانم قلم بدست بگیرم به برکت«شیوه تجربی تحقیق در حقوق» بوده است .

به راستی از «ازکجا آمده ام، آمدنم بهر چه بود ؟» اگر این را ندانم چگونه بدانم چه کرده ام که به برکت استاد به اینجا رسیده ام ؟؟؟

و اکنون .... همیشه «قانون مدنی در نظم حقوق کنونی»  را در دسترس دارم تا همه درس ها را کنار دستم داشته باشم و همیشه در کنار استادم باشم و مداوم تکرار می کنم :

خوشا به من که دست تو پرواز هدیه می کند

خوشا به تو که عاشقت صد بار گریه می کند

دریغ بر فقدانت . جاری اشکم بدرقه راهت باد که در وجودم عجین شوی .

/ 2 نظر / 146 بازدید
عشق به مردم

سلام خوبي دوست من؟ مطالب مفيدي داري به منم سر بزن نظر يادت نره!!!!!!